Siedzę właśnie w azjatyckiej restauracji. Mam przed sobą tablet na stałe zamontowany do stolika. Wybieram danie z menu przewijając palcem po ekranie. Mogę zobaczyć zdjęcia dań. System podpowiada mi, co do danego dania dobrali moi poprzednicy. Robię zamówienie, płacę kartą w terminalu – również przytwierdzonym do stolika – i za chwilę kelner przynosi moje zamówienie. Wygląda identycznie jak na zdjęciu, smakuje świetnie. Jestem zachwycony. Ameryka. 

Jestem na chwilę w Nowym Yorku. Kluczowe pytanie, jakie przychodzi mi do głowy – po zaspokojeniu pierwszego głodu – to czy w Polsce mamy już firmy, które oferują takie usługi dla gastronomii? Sprawdzam to w Googl’u na tym samym tablecie, na którym zamówiłem posiłek. Odpowiedź brzmi – tak, jakaś firma IT już temat rozpracowała. Trzymam za nich kciuki!

Mój mózg chętnie pracuje w trybie „biznes”, szczególnie w czasie podróży zagranicznych. Ty też tak masz?

Ta chwila w Nowym Jorku wystarczyła, aby pojawiło się kilka refleksji na temat tego co kocham w życiu robić najbardziej. W moim wypadku lista jest długa, ale sprowadzając to do życia zawodowego uwielbiam kiedy biznes łączy się z podróżami i poznawaniem innego punktu widzenia. To bardzo mnie inspiruje i poszerza pole widzenia. Drugą aktywnością, którą absolutnie uwielbiam jest inspirowanie innych do odkrywania siebie, swojej drogi i odważnego podążania nią – szczególnie w życiu zawodowym.

Dawno temu odkryłem, że poznawanie świata przez podróże sprawia mi ogromną przyjemność. Równie dawno odkryłem, że towarzyszenie inny w rozwoju i przyglądanie się jak rosną, daje mi ogromną radość. Oba te „moje szczęścia” odkryłem i początkowo rozwijałem w harcerstwie. Do dziś ten etap życia uważam za kluczowy i niezwykle owocny z mojej perspektywy. Szczególnie dlatego, że pomógł mi odnaleźć swoją tożsamość i nauczył mnie odwagi oraz autentyczności.

Mam za sobą wiele lat pracy jako trener, konsultant, mówca i przedsiębiorca. Spędziłem na sali szkoleniowej, na scenie i podczas sesji indywidualnych kilka tysięcy godzin. Przez ostatnie trzy lata podjąłem bardzo intensywne działania w zakresie rozwoju osobistego. Uczestniczyłem w wielu kursach i konferencjach w Polsce i za granicą, przeczytałem dziesiątki książek, poszedłem na studia MBA, przetestowałem w spółkach wiele poznanych modeli i narzędzi.

Dochodzę dziś do wniosku, że żyjemy w czasach, w których dostęp do wiedzy i łatwość wymiany myśli są niebywale rozwinięte dzięki narzędziom on-line. Widzę potrzebę popularyzowanie i wspólnego weryfikowania tego co w życiu osobistym i biznesowym warto używać. Obecna moda na rozwój osobisty generuje niezliczoną ilość rekomendowanych nam metod i narzędzi.

Ten pierwszy tekst – otwierający bloga – jest wyjaśnieniem idei, która leży mi głęboko w sercu. To idea zbudowania z Polsce społeczności, która będzie wymieniać się pasjami oraz tym, co pomaga im układać swoje życie – prywatne i biznesowe. Społeczności, która jest sobą i ma odwagę żyć, tak jak uważa za właściwe. Społeczności, która nie wstydzi się sukcesów, ani porażek jakie przeszła. Nie wstydzi się szukać wsparcia kiedy na trasie pojawia się „podbieg”.

Z doświadczenia ponad przeżytych 40 lat wiem, że życie czasem trzeba układać niemal całkowicie od nowa ze świadomością, że wiele szans się już nie powtórzy i tym razem poprzednie błędy nie wchodzą w grę.

JUŻ DZIŚ zachęcam Cię, abyś w komentarzu napisał co Ciebie inspiruje i jakimi narzędziami posługujesz się, aby nie zgubić z oczu sensu życiowej wędrówki.

Wierzę, że ten jednoosobowy blog przekształci się w zespół, który będzie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem. Będzie pomagał innym stawiać sobie kluczowe pytania i szukać na nie odpowiedzi, które będą dawały siłę do właściwego działania. Wierzę, że za jakiś czas zaczniemy być dużą społecznością pozytywnych ludzi, którzy chcą od życia czegoś więcej i wzajemnie się wspierają oraz inspirują.

Nie wiem na ile to co będę pisał i publikował w filmach, będzie dla Was przydatne. Ze swojej strony zrobię wszystko co w mojej mocy, aby dzielić się tym co pomaga mi i tym, którzy mają się czym pochwalić. Będę wdzięczny za Wasze komentarze, dialog i narzędzia/metody, które sprawdzają się w Waszym wypadku.

Współpracuję z polskimi przedsiębiorcami od blisko 20 lat. Widzę, jak dzielenie się doświadczeniem nabiera dla nas – polskich przedsiębiorców – ogromnego znaczenia. Widzę, jak dynamicznie rozwijają się grupy networkingowe. Wierzę, że postawa dzielenia się wiedzą oraz wzajemna życzliwość, będą z każdym dniem rosnąć w naszym przypadku.

Wierzę, też że warto zachęcać liderów do dzielenia się doświadczeniem, choć często jedyną zapłatą za to będzie dla nich wdzięczność i zainteresowanie słuchaczy. Pytanie, czy to nie jest wartościowa waluta? Wierzę, że każdy kto prowadzi firmę, ma w sobie potencjał, aby inspirować innych – nie tylko w ramach swojego firmowego zespołu. Wierzę, że od zachęcania innych do dzielenia się swoją pasją zależy w jakim stopniu uda nam się wspólnie zmieniać ten świat na lepsze!

Doświadczyłeś tej siły, gdy ktoś uruchomił w Tobie marzenia? Świeżości patrzenia w przyszłość, gdy ktoś pomógł odkryć Ci czego najbardziej pragniesz i wzmógł w Tobie odwagę do pierwszego kroku? Tej siły, gdy powiedziałeś sobie – Tak, dziś zaczynam nowy etap mojego życia! Jeśli tak, to wiesz jak ogromne znaczeni ma na nas wpływ ludzi, który żyją z pasją i dzielą się nią. Jeśli chcesz żyć autentycznie, w prawdzie o sobie i innych oraz masz ochotę współtworzyć społeczność ludzi inspirujących świat, odezwij się do mnie na adres grzegorz@gruza.eu. Zróbmy razem coś dobrego i WIELKIEGO! Zapraszam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Name *